Hidrolik Küresel Vana Nedir ?


Hidrolik küresel vanalar denildiği zaman ilk olarak neden bu cismin isminin bu olduğu merak edilebilir. Küresel vanaların bu ismini almasının sebebi içinde bulunan küresel yapıdan gelir. Delikleri bulunan bir yapıda olan ve dönerek hareket edebilen bu yapı vananın içinden geçen akışı kontrol edebilmemizi sağlar. Hidrolik küresel vanada bulunan vana kolunu çevirerek bu yapıyı kontrol edebiliriz. 90 derece döndürerek içinden akış sağlanabilir ya da kolaylıkla engellenebilir.

Sıklıkla açılıp kapatılması gereken ortamlarda bu ürün tercih edilebilir. Gayet uzun ömürlü olan bu ürünler uzun süreli kullanımlara uygun ve sağlam oldukları için tercih edilirler.

Hidrolik Küresel Vanaların Özellikleri Nelerdir?
Hidrolik Küresel vanalar, hidrolik sistemlerde kullanılan bir tip vana türüdür. Bu vanalar, hidrolik sistemlerdeki akışı kontrol etmek için kullanılırlar ve genellikle yüksek miktarda basınç altında çalışırlar. Bir hidrolik sistemin akışını tamamen kapatmak veya açmak için kullanılırlar veya sistemdeki akışın miktarını ayarlamak için de kullanılabilirler. Ayrıca küresel vana, hidrolik pompalar, hidrolik motorlar ve diğer hidrolik sistem parçaları arasında akışı kontrol etmek için kullanılırlar.

Küresel vanalar kullanıldıkları ortam gereği düşük bir basınç kaybına sebep olurlar.
Genellikle ağır ve küçük boyutlarından dolayı kolayca kullanılabilirler.
Sızdırmazlık konusunda özellikle dikkat edilmelidir. Oleocon Hidrolik markamızın kaliteli küresel vanaları sızdırmazlık konusunda son derece üst seviyededir.
Sürekli açılıp kapatılması gerektikleri için kullanıcı deneyimi açısından kolayca açılır kapanır olmalıdırlar.
Hidrolik Küresel Vanaların Çeşitleri Nelerdir?
Oleocon Hidrolik olarak Hidrolik Küresel Vana iki ana kategori altında inceleyebilirir;

2 Yollu Küresel Vana
3 Yollu Küresel Vana
Hidrolik Küresel Vanaların Kullanım Alanları

Hidrolik küresel vanalar hafif ağırlıkları ve küçük boyutları nedeniyle birçok sektörde birçok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Sızdırmama özellikleri sağlamlıkları ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle farklı alanlarda tercih edilirler. Gıda fabrikaları , Boru hatları ( Doğalgaz olabilir ) , Petrokimya tesisleri , Su ve Arıtma tesisleri kullanım yerlerine örnek olarak gösterilebilir.

Kullanım fonksiyonları olarak ise:

Basınç seviyesini ayarlama
Karıştırma
Ayrıştırma
Sıcaklık seviyesini ayarlama
Açma ve kapama
olarak sıralanabilir.