Çek Valf
Hidrolik sistemlerde sıvı akışını kontrol altında tutmak ve tek yönlü bir geçişi sağlamak için kullanılan çek valf, hidrolik silindirlerin veya motorların çalışmasını kontrol etmek için kullanılır. Çek valf, manuel bir kontrol mekanizması veya otomatik bir sensörle elektronik kontrol sistemi tarafından kontrol edilir.

 

Çek Valfin Kullanım Alanları Nelerdir?
Çek valf, hidrolik sisteme sahip birçok alanda kullanılmaktadır. Endüstriyel seri üretimin olduğu makina ve ekipmanların kontrolünde çek valf tercih edilmektedir. Başta fren sistemi olmak üzere otomobil ve diğer taşıtların sahip olduğu hidrolik sistemlerde çek valfin kullanıldığını görebilmekteyiz. Madencilik ve inşaat sektöründeki hidrolik kazı makinaları veya asansör sistemlerinde kullanılmaktadır. Tarım ve ormancılık sektöründe kullanılan tarım makinalarına takılan sistemlerin hidrolik sistemlerinin kontrol edilmesinde çek valf kullanılmaktadır. Aynı zamanda denizcilik ve havacılık sektöründeki taşıtların birçok sisteminde çek valf bulunmaktadır. Sanayi kullanımlarının yanında ev kullanımlarında da çek valfler kullanılabilir sulama, damla sulama ve fıskiye emitörlerinde bulunabilir.

 

Çek Valfin Faydaları Nelerdir?
Çek valf, sıvı veya gaz akışını kontrol etmek ve istenilen yönde kullanılabilmek için kullanılan mekanik araçlardır. Kullanılan sistemler içerisindeki faydaları aşağıdaki gibidir;

Sistemde kullanılan akışkanların istenilen miktarda veya hızda geçmesini kontrol imkanı sağlar.
Çek valf, kriko, lift gibi uygulanan basıncın uzun süreler sabit tutulmasının gerektiği sistemlerde kullanılarak yapılan işin verimliliğini artırır.
Yapılan işleme göre gerekli zamanda akışın istenilen yöne değiştirmek için çek valf kullanılır.
Çek valf, akış işleminin ses seviyesini azaltır ve basınç kontrolü sayesinde güvenliğini sağlar.
Hidrolik sistemlerde ihtiyaç duyulan enerji miktarını azaltarak enerji tasarrufu sağlar
Su veya gazın basınç uygulandıktan sonra çek valf sayesinde suyun geri dönüşünü engelleyerek enerjinin sabit kalmasını sağlar.


Hat Tipi Çek Valf Nedir?
Hat tipi çek valf, bir boru hattındaki sıvı veya gaz akışını kontrol etmek için kullanılan bir tür valftir. Hat tipi çek valf, boru hattının içine yerleştirilir ve boruların birleştirilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

Hat tipi çek valf, boruların birleştiği noktalarda kullanılır. Bu valf, bir çekiçle veya benzeri bir aletle çekilerek açılır veya kapatılır. Valf açıkken, sıvı veya gaz akışı serbestçe akar. Hat tipi çek valf kapalıyken ise, akış kesilir ve boru hattındaki sıvı veya gaz akışı durur.

Hat tipi çek valfler, boru hatlarının bakımı ve onarımı sırasında sıklıkla kullanılır. Valf, hattın içindeki basıncı kesebildiği için, hattın onarımı veya bakımı sırasında kullanılan diğer valflerden daha güvenlidir. Bununla birlikte hat tipi çek valfler, montajı ve demontajı kolay olduğu için, hızlı ve kolay bir şekilde yerleştirilebilir veya çıkarılabilir.